OGŁOSZENIA PARAFIALNE

DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA KU CZCI NMP RÓŻAŃCOWEJ

     2 października 2022 r.        

 

1. Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Będziemy rozważali tajemnice Boże, wzywali wstawiennictwa Matki Bożej i przedstawiali Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapraszamy do naszej świątyni na nabożeństwo różańcowe: od poniedziałku do soboty o godz. 16:30, a w niedziele o godz. 15:30. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół nas obdarza. W niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, w czwartki – tajemnice światła.

 

2. Dzisiaj przeżywamy w naszej wspólnocie parafialnej doroczną uroczystość odpustową ku czci NMP Różańcowej. Suma odpustowa o godz. 11:00, której będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi o. Stanisław Jarosz, proboszcz parafii św. Wojciecha w Brdowie. Po sumie będzie miała miejsce procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy i wspólna modlitwa różańcowa ulicami naszego miasta. Uczcijmy jak najpiękniej Królową Różańca Świętego.

 

3. Również w dzisiejszą niedzielę przypada trzeci dzień Diecezjalnej Nowenny, która ma na celu przygotować nas do Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Diecezji Włocławskiej, a także do uroczystych obchodów Jubileuszu 900-lecia istnienia Diecezji Włocławskiej. W związku z tym serdecznie zapraszamy na godz. 15:00 na Nabożeństwo Eucharystyczne połączone z modlitwą różańcową.

 

4. W najbliższą środę (5  października), pielgrzymujemy do Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie. Będzie to już 170.  pielgrzymka w historii naszej Parafii. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia muszą iść pod opieką osoby dorosłej. Dzieci i młodzież szkolna mają obowiązek dostarczenia swoim wychowawcom zgody rodziców do wzięcia udziału w tej pielgrzymce. Przed wyjściem w drogę będzie odprawiona Msza Święta o godz. 7:00 rano. Z pielgrzymką wyruszamy o godz. 8:00 spod kościoła. Serdecznie zachęcamy naszych Parafian do wspólnego pielgrzymowania. Jednocześnie informujemy, że w tym dniu nie będzie Mszy Świętej  wieczornej i również nie będzie czynna kancelaria parafialna.

UWAGA! Ze względu na pielgrzymkę, Msza Święta zbiorowa z racji Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z środy – wyjątkowo – zostaje przeniesiona na wtorek na godz. 17:30.

 

5. W tym tygodniu przypada:

Pierwszy Czwartek Miesiąca. Tego dnia dziękujemy Panu Jezusowi za dar Eucharystii i Kapłaństwa. Na Mszy Świętej o godz. 17:00 będziemy modlić się w intencji Ojca Świętego, Radia Maryja, o nowe powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego.

Pierwszy Piątek Miesiąca. Tego dnia pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Po Mszy Świętej porannej całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest tak wiele spraw, które trzeba omawiać z Bogiem, tak wielu ludzi prosi nas o modlitwę, w tylu momentach życia potrzebujemy konkretnej interwencji Bożej, dlatego adoracja to jest właśnie czas, w którym możemy wszystko wypowiedzieć to przed Bogiem w osobistym spotkaniu. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Spowiedź pierwszopiątkowa w naszym kościele od godz. 16:00. Przypominamy, iż ze względu na spowiedź, kancelaria tego dnia będzie nieczynna.

 

6. W środę (5 października) w kościołach naszej diecezji przypada święto (a w katedrze – uroczystość) rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Według tradycji w początkach XII wieku przeniesiono stolicę biskupią z Kruszwicy do Włocławka. Obecny kościół katedralny we Włocławku jest trzeci z rzędu. Kamień węgielny położono w XIII wieku, budowę ukończono w roku 1411. W tym roku uroczyście poświęcono kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Dnia 22 lutego 1907 roku papież św. Pius X nadał kościołowi katedralnemu we Włocławku tytuł Bazyliki. Tego dnia obejmijmy modlitwą sprawy naszej diecezji. 

 

7. W tym tygodniu patronują nam:

wtorek (4 października) – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), diakon, założyciel Zakonu Braci Mniejszych, misjonarz, mistyk; To także dzień imienin papieża Franciszka. Niech nasza modlitwa będzie wsparciem dla Ojca Świętego;

czwartek (6 października) – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, nazywana Sekretarką i Apostołką Bożego Miłosierdzia; Tego dnia w sposób szczególny będziemy modlić się przez jej wstawiennictwo o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata;

piątek (7 października) – Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – patronka wspólnot Żywego Różańca.

 

8. Składamy serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary na tacę z ubiegłej niedzieli inwestycyjnej. Zostają one przeznaczone na uzupełnienie ogrodzenia na cmentarzu i zainstalowanie dwóch bram i furtki przy śmietniku.

 

9. Dziękujemy Paniom: Annie Kucharskiej, Katarzynie Maruszewskiej, Aleksandrze Jagodzińskiej i Małgorzacie Piaseckiej, mieszkankom Sokołowa za pomoc w sprzątaniu kościoła na dzisiejszą niedzielę, złożoną ofiarę oraz za kwiaty do naszej świątyni. Teraz prosimy o tę pomoc mieszkańców Szczkowa i Szczkówka – w sobotę od godz. 8:00.

 

10. Dziękujemy Pani Małgorzacie Węczkowskiej za udostępnienie ciągnika do prac przy kościele i plebanii. Dziękujemy również Panu Norbertowi Węczkowskiemu i osobie z ul. Parkowej za prace przy plebanii i kościele: remont bram, czyszczenie i naprawa rynien.  Podziękowania kierujemy również w  stronę osoby Pana kościelnego Jana Jarmużewskiego za codzienny trud w remontach. Jednocześnie zapraszamy chętnych do pomocy przy pracach na terenie kościoła i plebanii.

 

11. Bardzo prosimy o zgłaszanie się osób, które posiadają uprawnienia do kierowania ruchem. Z takimi kwalifikacjami potrzebujemy osób podczas naszej pieszej pielgrzymki do Brdowa.

 

12. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Katarzyna Nowakowska, Jolanta Nowakowska i Janina Malewska. Niech miłosierny Pan, okaże im łaskę i  wprowadzi do krainy życia wiecznego: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen. Rodzinom zmarłych składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. Pamiętajmy o zmarłych w naszych osobistych modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

 

13. Przypominamy o zmianie czasu pracy kancelarii parafialnej. A więc: od poniedziałku do piątku kancelaria jest czynna w godz. od 15:30 do 16:45. Natomiast w soboty od 8:00 do 9:00. W pierwsze piątki miesiąca – nieczynna.

 

14. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. Jest do nabycia nowy numer tygodnika Idziemy z naszym diecezjalnym dodatkiem Ład Boży. Do nabycia są również kalendarze ścienne i książkowe na Nowy Rok.  

 

15. Wszystkim naszym Parafianom, Ofiarodawcom, Dobroczyńcom, przybyłym Gościom oraz Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia, życzymy Bożej mądrości w codziennych wyborach, wzrastania w miłości oraz podejmowania pokornej służby względem Boga i bliźniego.

Niech Boże Błogosławieństwo umacnia nas do dobrego przeżywania kolejnego tygodnia.

                                                                                                                                                  SZCZĘŚĆ BOŻE!

                                                                                                                                             Duszpasterze Parafii